Olen eronnut Hyvinkään vihreät ry:n hallituksen puheenjohtajan paikalta.

Yhdistyksen, myös pienien – toiminnassa on paljon lakisääteistä askarreltavaa. Poliittisen yhdistyksen tulee jossain määrin myös toimia jatkuvasti (vaikka toki vaalivuodet ovat ne kiinnostavimmat). Nekin jotka ehdottavat ohjelmaa tai tapahtumia usein karisevat pois, kun niitä varsinaisia tekijöitä pitäisi saada mukaan. Yhdistykseen on aivan laittoman vaikeaa saada kiinnostuneita tekijöitä mukaan. Osa roikkuu mukana velvollisuuden tunteesta pidempään kuin jaksaisi – osa välttelee vuosikokouksia jotta väistyisi vastuurooleista. Tilanne on hullunkurinen ja aika kestämätön. Osa pystyy paremmin määrittelemään koska on mukana ja koska ei – koen että minulle ei sallaista luksusta suotu.

Omalta osaltani väsymispiste tuli nyt vastaan. Eroni on yksin oma päätökseni, ja siihen ei liity mitään dramatiikkaa. Olen kuitenkin yhdistyksen jäsen – sekä ehdolla vaaleissa 2017.

Olen eronnut Hyvinkään vihreät ry:n hallituksen puheenjohtajan paikalta.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.